Warsztaty "Społeczeństwo obywatelskie w obiektywie"


W ubiegłym tygodniu na terenie naszej szkoły odbyły się prowadzone przez uczniów warsztaty, w ramach projektu „SPOŁECZEŃSTWO OBYWATELSKIE W OBIEKTYWIE” który finansowany jest ze środków z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz budżetu Rzeczypospolitej Polskiej w ramach Funduszu dla Organizacji Pozarządowych.
Celem tego projektu jest zwiększenie aktywności społecznej wśród uczniów i nauczycieli oraz podniesienie w szkołach poziomu wiedzy na temat społeczeństwa obywatelskiego. Projekt zakłada realizacje zadań w okresie od 6 kwiecień 2009 do 30 kwiecień 2010.

Warsztaty przeprowadzono na godzinie wychowawczej w klasach: 1G, 2OH, 2T, 2H w dniu 16 października 2009 roku. Łącznie w warsztatach uczestniczyło 97 uczniów. Warsztaty przeprowadziły osoby: Żaneta Grabowska, Jakub Gier, Anna Grzyb, Monika Cudak, Małgorzata Gruszka, Asia Cudak, Katarzyna Ogorzały, Justyna Dudek, Damian Senecki, Monika Sypnik, Małgorzata Graboś, Angelika Kalęba.


Warsztaty zostały przyjęte z dużym entuzjazmem, głównym tego powodem był przyjazny charakter prelekcji. Zamiast sztywnych wykładów wprowadzone zostały elementy interaktywne, każdy uczestnik brał aktywny udział w zajęciach.
Tematem przewodnim były „pozory”, to dlaczego tak łatwo oceniamy ludzi i czy aby zawsze oceny te są trafne.
Młodzież otrzymała kartki z hasłami, jej zadaniem było napisanie pierwszego skojarzenia związanego z danym stereotypem. Początkowo główną reakcją był śmiech, „w końcu co może kojarzyć się z hasłem ‘dresiarz’ czy ‘dewotka’ „
Kartki krążyły wokół utworzonego z krzeseł koła a każdy opisywał coraz to nowe postacie, min. Policjant, kibic Wisły, emo, zgwałcona kobieta, ksiądz, otyły, prostytutka. Punktem kulminacyjnym była część dyskusyjna, a każde nasze skojarzenia zostały odczytane na forum i wspólnie zanalizowane. Wniosek był oczywisty – pozory na ogół są mylne, każdy z nas nieświadomie może krzywdzić innych poprzez przyprawianie „łatek” bliźniemu.
Warsztaty okazały się strzałem w dziesiątkę. Jedną z ich licznych zalet jest fakt, że nie mają one na celu jedynie uświadamiania, wprowadzania nowych zagadnień, ale przede wszystkim na rozmawianiu o rzeczach które mimo iż są powszechnie znane, tak często zostają zapominane.
Pierwszym krokiem była walka z ocenianiem ludzi, próba wypogodzenia uczniowskich poglądów. A przecież człowieczeństwo samo w sobie także jest wyzwaniem.
Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych takie wyzwania przyjmuje bez wahania.
Do zobaczenia na następnych warsztatach!

tekst: Monika Sypnik
th_image0.jpgth_image1.jpgth_image10.jpgth_image11.jpgth_image12.jpgth_image13.jpgth_image14.jpgth_image15.jpgth_image16.jpgth_image17.jpgth_image18.jpgth_image19.jpgth_image3.jpgth_image4.jpgth_image5.jpgth_image8.jpgth_image2.jpg